zaćmienie Słońca

Kiedy i gdzie można oglądać częściowe zaćmienie Słońca 25.10.2022

Godziny dzielą nas od najważniejszego wydarzenia astronomicznego tego roku. Częściowe zaćmienie Słońca, bo o nim mowa będzie widoczne w większej części Europy, w północnej Afryce, na bliskim wschodzie oraz w zachodniej Azji. Na ilustracji poniżej zaznaczony jest obszar z którego będzie widać zakrycie Słońca przez Księżyc. Obszary o ciemniejszym zabarwieniu wskazują miejsca gdzie zaćmienie będzie najgłębsze, natomiast im bledsze zabarwienie tym zaćmienie płytsze.

Credit: timeanddate.com

Z ilustracji widać, że jedynym krajem Europy, który nie zobaczy częściowego zaćmienia Słońca jest Portugalia. Hiszpanie zobaczą tylko w północno wschodnich regionach swojego kraju. Reszta Europy mieście się w linii zaćmienia.

Polska znajduje się na obszarze, w którym zakrycie tarczy Słońca osiągnie poziom od 32% do 46%. Najpłytsze będzie w regionach południowo zachodnich. Natomiast najgłębsze zakrycie będzie obserwowane na Suwalszczyźnie.

Czas rozpoczęcia zaćmienia będzie się różnił w zależności od miejsca prowadzenia obserwacji. Najszybciej rozpocznie się w Świnoujściu, bo już o godzinie 11:09. Najpóźniej o godzinie 11:18 w Bieszczadach. Różnica to niecałe 10 min.

Mapka z podziałem wojewódzkim i czasami rozpoczęcia zaćmienia, jego maksimum oraz zakończeniem dla głównego miasta w regionie

Czas trwania zaćmienia to średnio 2 godziny i 15 minut. Miejsce prowadzenia obserwacji ma wpływ na długość trwania zaćmienia. Najkrótsze będzie w zachodnich rejonach kraju i potrwa 2 godziny i 11 minut. Najdłuższe obserwacje będzie można prowadzić na wschodzie Polski. Tam zaćmienie potrwa 2 godziny i 20 minut.

W momencie rozpoczęcia zaćmienia, Słońce będzie znajdowało się na wysokości pomiędzy 20, a 25 stopniem. Patrzymy w kierunku południowym, południowo wschodnim.

Podczas maksymalnego zasłonięcie Słońca przez Księżyc, czyli w momencie gdy zaćmienie osiągnie ok 35% zakrycia, obraz na niebie będzie wyglądał podobnie jak na ilustracji. Maksimum nastąpi o godzinie 12:18.

Prowadzenie obserwacji będzie możliwe tylko przy bezchmurnym niebie. Prognozy na tą chwilę są zróżnicowane, 2/3 kraju może być pod chmurami. Jeżeli już trafi Wam się czyste niebo to absolutnie nie patrzymy bezpośrednio na Słońce, nawet przez okulary przeciwsłoneczne. Do obserwacji zaćmienia Słońca najlepiej wykorzystać fragment folii Baadera ND5. Są to niedrogie filtry, które odpowiednio zabezpieczą nasz wzrok albo matrycę aparatu. Taki filtr można zamocować na obiektywie. W sklepach są dostępne tekturowe okulary wyposażone w filtr ND5. Powodzenia przy obserwacjach i trzymamy kciuki za pogodę.

X