nocne niebo listopad 2022

Nocne niebo w listopadzie 2022

Listopadowe nocne niebo przyniesie nam kilka rojów meteorów, przeloty stacji kosmicznych oraz bardzo dobrze widocznego Jowisza i Marsa. Najciekawszym wydarzeniem będzie zaćmienie Księżyca, jednak nie będzie nam dane oglądać go w Europie.

W tym miesiącu na niebie pojawią się maksima dwóch rojów meteorów. Taurydy oraz Leonidy. Maksimum roju Taurydów przypada dwukrotnie 6 listopada (południowe) i 12 listopada (północne). Dzieje się tak dlatego, że Taurydy mają podwójny radiant południowy oraz północny. Centrum roju wypada w gwiazdozbiorze Byka. Spodziewać się należy od kilku do kilkunastu wystąpień na godzinę. Utrudnieniem w obserwacji może być podążający do pełni Księżyc.

Leonidy to rój aktywny od 10 do 23 listopada, natomiast jego maksimum przypada na noc z 17-18 listopada. Radiant roju znajduje się w gwiazdozbiorze Lwa. Leonidy to najszybszy znany nam rój meteorów, prędkość wejścia w atmosferę wynosi 71 km/s. Jego ZHR jest zmienne.

Księżyc w tym miesiącu osiągnie pełnię 8 listopada. Pełnia Księżyca zbiegnie się z zaćmieniem Księżyca, jednak w naszej części globu nie będzie ono niestety widoczne. Zaćmienie Księżyca będą mogli podziwiać mieszkańcy obydwu Ameryk, Azji i Australii.

Dobrze widoczne planety na listopadowym niebie to oczywiście Jowisz, który obecnie jest najjaśniejszy zaraz po Księżycu. Warto zauważyć, że 4 listopada Jowisz będzie w odległości 2 stopni kątowych od Księżyca.

Na zachodnim niebie szukamy Saturna, obecnie znajduje się w gwiazdozbiorze Koziorożca. Saturn chowa się za południowo-zachodni horyzont około godziny 22. Mars, którego czerwonej barwy nie da się z niczym innym pomylić widoczny jest przez całą noc w gwiazdozbiorze Byka. Osoby dysponujące teleskopem mogą obserwować Urana, który znajduje się w gwiazdozbiorze Barana. Neptuna można szukać zaraz po zachodzie Słońca w gwiazdozbiorze Wodnika i tutaj również przyda się wsparcie optyki.

Łowcy przelotów satelitów i stacji kosmicznych mogą w listopadzie podziwiać przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i to w dwóch wydaniach. Porannym, cały czas trwa sezon przelotów o świcie – do 7 listopada. Potem nastąpi 10 dni przerwy i ISS wróci na wieczorne, jesienne niebo. Przeloty potrwają od 18 listopada, aż do 8 grudnia.

Osoby zaprawione w wypatrywaniu sztucznych satelitów mogą w listopadzie zapolować na przeloty Chińskiej Stacji Orbitalnej Tiangong. Pierwszy widoczny przelot 9 listopada wcześnie rano o godzinie 5:30. Chińczyka szukamy nisko nad południowym horyzontem. Przeloty te będą widoczne tylko przez kilka dni, do 13 listopada.

Życzę wam owocnych obserwacji, choć uwzględniając obecną jesienna aurę może być z tym różnie. Piękny i słoneczny dzień może zakończyć się mglistym wieczorem utrudniającym jakiekolwiek działania obserwacyjne.

X