Kolejna kometa w tym roku na niebie! – ATLAS C/2020 M3

Jeszcze słabo, ale z każdym dniem coraz lepiej będzie widoczna na nocnym niebie kometa ATLAS C/2020 M3. Czy będzie można ją dostrzec gołym okiem? Czas pokaże, choć nie spodziewajmy się tak spektakularnych widoków jak latem tego roku, gdy kometa C/2020 F3 (NEOWISE) cieszyła nasze oczy pięknym, długim warkoczem.

Najlepiej do obserwacji używać lornetki, oczywiście jeżeli dysponujemy teleskopem to jeszcze lepiej. Całkiem dobrze sprawdzi się też aparat z obiektywem o dłuższej ogniskowej i dłuższe czasy naświetlania (zalecane prowadzenie)

W tej chwili kometa zbliża się do Oriona i każdego dnia będzie coraz wyżej na niebie. Z końcem listopada opuści gwiazdozbiór Oriona, by w grudniu wejść w gwiazdozbiór Woźnicy.

Widać, że z każdym dniem kometa będzie coraz wyżej na naszym niebie. Najlepsze warunki do obserwacji będą w godzinach nocnych. W okolicach 2 w nocy kometa będzie najwyżej na nieboskłonie. Na dzień dzisiejszy kometa wschodzi około godziny 22, a zachodzi około 7:00

Zachęcam do obserwacji, oczywiście gdy pogoda na to pozwoli. Do tematu komety ATLAS C/2020 M3 wrócimy pewnie jeszcze nie raz gdy będzie coraz wyżej na niebie. Może komuś uda się ją sfotografować? Czekamy na zdjęcia, wrzucajcie je na naszym profilu na FB Nocne Niebo

X