starlinki

Kolejny przelot dopiero w piątek 14 maja o 2:43 rano

Wieczorne obserwacje dobiegły końca. Satelity Starlink z serii 24 włączyły osłony i przestały odbijać światło w kierunku Ziemi. Obecnie jedynym dobrze widocznym zgrupowaniem tych satelitów jest seria 27. Satelity te zostały wyniesione na orbitę 9 maja.

W piątek rano kosmiczny pociąg pojawi się na niebie o godzinie 2:43 i przeleci z południa w kierunku wschodniego nieba. Z perspektywy Warszawy przelot rozpocznie się w Wężowniku, satelity miną Strzałę, przetną Pegaza i schowają się za wschodni horyzont. Dokładnie tą samą, omawianą teraz serię udało nam się nagrać dziś nad Poznaniem. Przelot wyglądał tak:

W przeciwieństwie do wieczornych przelotów podczas, których satelity były mocno odseparowane od siebie tu mamy do czynienia ze zwartym pociągiem. Satelity lecą blisko w szeregu jedna za drugą, a w końcowej części pociągu satelity lecą w dwuszeregu.

Niestety prognozy pogody nie napawają optymizmem na kolejne dni. Wypatrujcie okienek w niebie i dawajcie znać na kanale YT Nocnego Nieba czy udało się je zaobserwować.

Mapka dla Warszawy
X