starlinki

Kosmiczny pociąg – godziny przelotów w środę 19 maja 2021

W środowy wieczór będziemy mogli oglądać kolejne dwa przeloty satelitów Starlink z serii L26 oraz dwa nocne przeloty kosmicznego pociągu z serii L27. Poniżej przedstawiam mapki nieba dla przelotów z perspektywy Łodzi.

Satelity Starlink L26 zostały wyniesione na orbitę 16 maja 2021. Pierwszy przelot tej serii rozpocznie się o 21:58. Stralinki przelecą z zachodu na wschód wysoko po nieboskłonie.

Mapka dla Łodzi na 21:58

Drugi przelot rozpocznie się o 23:38 również na zachodzie nieba. Satelity wzbiją się ponad horyzont i przelecą w kierunku południowo wschodnim. Przelecą przez gwiazdozbiór Lwa oraz pod Wolarzem. W cień ziemi wejdą w gwiazdozbiorze Węża.

Mapka dla Łodzi na 23:38

Seria 27 jest na orbicie od 9 maja. W nocy z 18/19 maja przeleci pierwszy raz o 1:40. Satelity pojawią się na niebie przed gwiazdozbiorem Wielkiej Niedźwiedzicy od strony zachodniej. Przelecą w kierunku wschodniego nieboskłonu, po drodze mijając Smoka, Jaszczurkę i Pegaza.

Mapka dla Łodzi na 1:40

Kolejny przelot serii 27 rozpocznie się o 3:13. Tym razem Starlinki przelecą przez całe niebo z zachodu na wschód, przecinając sam środek nieba.

Mapka dla Łodzi na 3:12

Oczywiście z niecierpliwością wyczekujemy poprawy pogody. Ostatniej nocy bezchmurne niebo miała tylko mała część kraju. Stan pogody możecie obserwować na naszej stronie w zakładce zachmurzenie LIVE. Dostępne są tam zdjęcia satelitarne obrazujące aktualny stan pogody nad Polską.

X