starlinki

Kosmiczny pociąg wróci na wieczorne niebo. Pierwszy przelot w niedzielę o 21:54

W niedzielę 16 maja 2021 po północy o godzinie 00:54 czasu polskiego wystartuje kolejna misja Starlink oznaczona numerem L26. Około 20 minut po starcie nad Polską przeleci rakieta Falcon 9 z kolejnym ładunkiem satelitów. Przelot będzie dobrze widoczny nad naszym krajem. Rakieta Falcon 9 pojawi się na zachodzie nieba i przeleci w kierunku południowo zachodnim i dalej na południe. W cień ziemi wejdzie w gwiazdozbiorze Węża.

Mapka dla przelotu Falcon 9 z perspektywy Poznania

Pierwszy przelot satelitów Starlink z omawianej serii pojawi się na naszym niebie już o godzinie 21:54 w niedzielę. Wg. naszych wyliczeń satelity przelecą przez całe niebo z zachodu na wschód.

Mapka przelotu o 21:54 w niedzielę

Kolejny przelot jeszcze tego samego wieczora o godzinie 23:34. Satelity podobnie jak wcześniej przelecą prawie przez całe niebo z zachodu w kierunku wschodnim.

Mapka przelotu o 23:34 w niedzielę

Szansa na kolejny przelot już po 90 minutach. W nocy w poniedziałek o 1:14. Starlinki przelecą z zachodu w kierunku południowo zachodnim i wejdą w cień ziemi w gwiazdozbiorze Panny.

Mapka przelotu o 1:14 w poniedziałek

Szykuje nam się naprawdę niezłe widowisko. Satelity będą nowe na orbicie, jasne i w bardzo zbitej formacji. Utworzą na niebie tzw. kosmiczny pociąg. Możemy spodziewać się widoków podobnych jak podczas tego przelotu na nagraniu wideo:

X