ACS3 satelita żagiel kosmiczny

Kosmiczny żagiel rozłożony. Od dziś można go szukać na niebie.

NASA z powodzeniem rozwinęła żagiel słoneczny, Advanced Composite Solar Sail System (ACS3). Satelita z żaglem trafił na orbitę już kilka miesięcy temu, ale dopiero teraz żagiel został rozłożony.

Żagiel o powierzchni 80 metrów kwadratowych służy do testowania możliwości żeglowania słonecznego, czyli zmiany orbity bez użycia tradycyjnego paliwa. Misja ma na celu weryfikację technologii, które mogą być zastosowane w przyszłych wyprawach kosmicznych. ACS3 posiada lekkie, 9-metrowe bomy z włókna węglowego oraz odbijający polimerowy żagiel.

Gdzie szukać na niebie

ACS3 będzie widoczny z Polski wieczorami. W piątek wieczorem przeleci przez niebo pomiędzy godziną 21:12, a 21:25. Przelot rozpocznie się na południu nieba, a zakończy po jego północnej stronie. Satelita znajduje się na wysokości ponad 1000 km i z naszej perspektywy będzie poruszać się na niebie wolniej niż np. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Co zobaczymy?

O to jest pytanie. Bok żagla ma 9 metrów, czyli mamy do czynienia z obiektem o powierzchni 81 metrów kwadratowych. Można to porównać do połowy boiska tenisowego. Ile światłą słonecznego odbije w naszą stronę przekonamy się już dziś wieczorem, pod warunkiem, że pogoda dopisze w obserwacjach. Jeżeli nie będzie czystego nieba, to jutro kolejna okazja do prowadzenia obserwacji.

X