Księżyc zasłoni Plejady

Księżyc zakryje Plejady! Widowisko to zobaczycie już we wtorek 1 kwietnia

We wtorek 1 kwietnia Księżyc powoli przesunie się przed jedną z najpiękniejszych gromad gwiazd – Plejady (M45). Zjawisko rozpocznie się około 22:30 i potrwa ponad dwie godziny. Początek zakrycia nastąpi nisko nad zachodnim horyzontem – warto przygotować się odpowiednio wcześniej, bo spektakl szybko zniknie z pola widzenia.

Co dokładnie się wydarzy?

1 kwietnia 2025 roku dojdzie do zakrycia gromady otwartej Plejady (M45) przez cienki sierp Księżyca. Zjawisko rozpocznie się około godziny 22:30, kiedy Księżyc – oświetlony w zaledwie 16% – zacznie powoli zasłaniać gromadę.

Zakrycie Plejad - mapa nieba
źródło: Stellarium / nocneniebo.pl

Plejady będą wówczas znajdować się około 14° nad zachodnim horyzontem. To niewiele, dlatego obserwacje będą możliwe tylko z miejsc z odsłoniętym zachodnim niebem – bez drzew, budynków i świateł miejskich.

Co będzie widać?

Zakrycie będzie efektowne dzięki specyficznym warunkom:

  • Cienki sierp Księżyca sprawi, że jego jasność nie zdominuje widoku.
  • Światło popielate, czyli blask odbitego światła słonecznego od Ziemi, pozwoli dostrzec „ciemną” część tarczy Księżyca – to zjawisko często podziwiane przez fotografów.
  • Zakrycia gwiazd będą następować stopniowo – jasne składniki Plejad będą „gasły” jeden po drugim.

Obserwacje przez lornetkę lub mały teleskop pozwolą śledzić każdy etap zakrycia z dużą dokładnością.

Kiedy i jak obserwować?

  • Start zakrycia: około 22:30 (Księżyc wejdzie w gromadę M45)
  • Wysokość nad horyzontem: ok. 14°, kierunek zachodni
  • Faza Księżyca: 16% – cienki sierp
  • Światło popielate: dobrze widoczne
  • Odkrycie gwiazd: po godzinie 1:00 – już pod horyzontem

Najlepsze warunki do obserwacji będą między 22:30 a 23:50 – później obiekty znajdą się coraz niżej nad horyzontem, aż całkowicie znikną.

Zakrycie Plejad przez Księżyc to jedno z subtelniejszych, ale bardzo malowniczych zjawisk tej wiosny. Wymaga otwartego widoku na zachód i odrobiny cierpliwości, ale nagrodą będzie widok, którego nie da się pomylić z niczym innym – delikatny sierp Księżyca „wchłaniający” najpiękniejszą gromadę gwiazd na niebie. Jeśli dopisze pogoda – warto być gotowym z aparatem i lornetką.

X