W sobotę 29 marca 2025 roku w całej Polsce będzie widoczne częściowe zaćmienie Słońca. Jeśli pogoda nie dopisze lub nie masz odpowiedniego sprzętu, nic straconego – możesz śledzić to zjawisko online. Sprawdź, gdzie i o której oglądać zaćmienie Słońca na żywo.
Transmisja zaćmienia Słońca na żywo – YouTube Nocne Niebo
Dobrym miejscem do oglądania zaćmienia w Internecie będzie kanał Nocne Niebo na YouTube:
🎥 https://www.youtube.com/@NocneNiebo
Na naszym kanale prowadzimy transmisję na żywo z teleskopu słonecznego, wyposażonego w specjalistyczny filtr H-Alpha, który pokaże nie tylko samo zakrycie Słońca przez Księżyc, ale też szczegóły jego powierzchni – plamy, filamenty i protuberancje.

📡 Transmisja startuje około godziny 10:30 i potrwa do końca zjawiska, czyli do około 13:12
Kiedy patrzeć w niebo?
Początek zaćmienia w Polsce przypada między 11:34 a 11:59, w zależności od miasta. Największe zakrycie będzie widoczne około 12:22–12:32. Maksymalne „nadgryzienie” tarczy słonecznej osiągnie w Polsce:
- Szczecin – 15,4%
- Koszalin – 14,9%
- Gdańsk – 12,7%
- Poznań – 11,3%
- Przemyśl – tylko 2,8%
Co będzie widać?
Choć to tylko częściowe zaćmienie, w wielu miejscach tarcza Słońca zostanie wyraźnie „nadgryziona”. W Szczecinie, Gorzowie, Koszalinie i Słupsku zjawisko będzie dobrze widoczne gołym okiem (oczywiście przez filtr). Im dalej na południowy wschód, tym mniej spektakularnie – ale nadal warto obserwować.
Jak bezpiecznie oglądać zaćmienie?
Nigdy nie patrz bezpośrednio na Słońce bez ochrony!
Do obserwacji używaj:
- filtra słonecznego ND5
- teleskopu lub lornetki z odpowiednim filtrem
- transmisji online (najbezpieczniej!)
Nie używaj przydymionego szkła, płyt CD/DVD ani dyskietek – to nieskuteczne i niebezpieczne metody.
Podsumowanie
📅 Data: 29 marca 2025 (sobota)
🕒 Godziny: między 11:34 a 13:12 (w zależności od miasta)
📍 Gdzie oglądać: na żywo na YouTube – @NocneNiebo
Nie przegap tego niecodziennego zjawiska – nawet jeśli pogoda nie pozwoli na obserwację gołym okiem, zapraszamy na transmisję online z komentarzem i obrazem z teleskopu!