Leonidy 2023

Leonidy 2023: Deszcz meteorów w nocy z 17 na 18 listopada

Jak co roku w listopadową noc będziemy mogli podziwiać „spadające gwiazdy”. Oczywiście chodzi o rój meteorów Leonidy. Roje meteorów to jedne z najbardziej fascynujących zjawisk astronomicznych, które potrafią zgromadzić pod nocnym niebem rzesze obserwatorów.

Leonidy – co to?

Leonidy to rój meteorów, który jest aktywny w połowie listopada. Pojawienie się ich na niebie jest efektem przejścia Ziemi przez ślady pyłu i gruzu pozostawione przez kometa 55P/Tempel-Tuttle. Te małe fragmenty kosmicznej materii, wpadając w atmosferę Ziemi z prędkością około 70 km/s, spalają się, tworząc jasne smugi na nocnym niebie, znane potocznie jako „spadające gwiazdy”.

Kiedy najlepiej obserwować Leonidy?

Szczyt aktywności Leonidów wypada w nocy z 17 na 18 listopada. W tym czasie spodziewać się można kilkunastu meteorów na godzinę. Radiant roju znajduje się w gwiazdozbiorze Lwa i to właśnie z niego zdają się emanować Leonidy.

Najlepszy czas na szukanie spadających gwiazd to późnowieczorne godziny 17 listopada oraz cała noc 18 listopada. Radiant roju wraz z upływem nocy będzie coraz wyżej ponad horyzontem, co tylko ułatwi odnajdywanie na niebie świetlnych śladów.

Ciekawostka o Leonidach

Leonidy w przeszłości dały poznać się nie jako deszcz, a jako burza meteorów. Najbardziej spektakularna miała miejsce w 1833 roku, kiedy to zaobserwowano aż 240 tys. meteorów w ciągu kilku godzin.

X