Kwadrantydy - 03.01.2025

Meteory rozświetlą niebo w piątek 3 stycznia

Rok 2025 rozpoczyna się widowiskowo dla obserwatorów nocnego nieba. 1 stycznia oglądaliśmy zorzę polarną w całej Polsce, a już w piątek 3 stycznia nieboskłon zaczną przecinać spadające gwiazdy, czyli meteory z roju Kwadrantydów.

Czym są Kwadrantydy?

Kwadrantydy to pierwszy duży rój w nowym roku i doskonała okazja, aby rozpocząć sezon nocnych obserwacji w wielkim stylu. Rój ten co roku pojawia się na początku stycznia, a jego radiant znajduje się w okolicach gwiazdozbioru Wolarza. Nazwa roju pochodzi jednak od nieistniejącego już gwiazdozbioru Kwadrantu Ściennego (Quadrans Muralis), którego obszar został podzielony pomiędzy Wolarza, Smoka i Herkulesa. Meteory Kwadrantydów pochodzą z pozostałości obiektu 2003 EH1, która uległa rozpadowi.

Maksimum roju – najlepszy czas na obserwacje

Maksimum Kwadrantydów przypada na noc z piątku na sobotę, 3/4 stycznia 2025 roku, a najlepszy czas na obserwacje to wczesne godziny poranne, tuż przed świtem, choć wypatrywać ich możecie już od momentu jak się ściemni. W idealnych warunkach można zobaczyć nawet 120 meteorów na godzinę, co czyni ten rój jednym z najbardziej aktywnych w całym roku.

Kwadrantydy - mapa nieba
źródło: Stellarium / nocneniebo.pl

Radiant roju, czyli punkt, z którego wydają się wybiegać meteory, znajduje się w okolicach gwiazdozbioru Wolarza, blisko północno-wschodniego horyzontu. Choć meteory będą widoczne na całym niebie, warto skierować wzrok w tę część, by zobaczyć ich najwięcej.

Warunki obserwacyjne

Początek roku 2025 jest szczególnie korzystny dla obserwacji Kwadrantydów, ponieważ młody Księżyc nie będzie utrudniał obserwacji. Jedyną trudność może stanowić zimowa aura, dlatego zanim wybierzecie się na obserwacje, sprawdźcie najpierw prognozy pogody. Oglądajcie Kwadrantydy z dala od świateł miasta, tam gdzie niebo jest ciemne, to pozwoli dostrzec najwięcej świetlnych śladów.

X