nlc

Obłoki srebrzyste przykryły Poznań

Nad ranem 5 lipca 2022 zupełnie niespodziewanie, przy zerowych wskazaniach na radarze (OSWIN VHF Radar Kborn) pojawiły się obłoki srebrzyste. Najpierw o 24 bardzo delikatne, ale bliżej godziny 2 wystrzeliły pełną mocą i zalały północny horyzont.

Jeżeli pierwszy raz widzisz obłoki srebrzyste to należy Ci się słowo wyjaśnienia. To nie są zwykłe chmury. Są to najwyższe chmury, które powstają w mezosferze. Stąd też jedna z nazw – chmury mezosferyczne. A najwyższe, bo mezosfera znajduje się na wysokości pomiędzy 75-90 kilometrów. Inna nazwa obłoków srebrzystych to NLC – Noctilucent Clouds.

NLC odróżniamy od zwykłych chmur po kształcie i barwie. Obłoki srebrzyste wyglądają jak świecące na niebie fale. Zbudowane są one z bardzo maleńkich kryształków lodu, które powstają na wysokości mezosfery.

Obłoki srebrzyste można oglądać na niebie pomiędzy majem, a sierpniem. Ale najlepsze warunki, czas kiedy powinny być najjaśniejsze i największe to przełom czerwca i lipca.

Nie wszędzie da się je zobaczyć. W naszej części globu jest na to szansa pomiędzy 50-70 równoleżnikiem. NLC powstają na biegunie północnym i przy naprawdę sprzyjających warunkach można je oglądać nawet w południowej Polsce.

Obłoków Srebrzystych nie zobaczymy za dnia, są one tak subtelne, że nie kontrastują z jasnym niebem. Dopiero po zmroku, gdy niebo zaczyna robić się granatowe, a Słońce jest już pod horyzontem jest szansa na ich oglądanie.

X