Noc z niedzieli na poniedziałek (11/12 sierpnia) to pierwszy idealny czas na obserwację spadających gwiazd, czyli maksimum roju Perseidów.
Wiele źródeł podaje jako noc z maksimum wystąpień okres z poniedziałku na wtorek (12/13 sierpnia), jednak nie zawsze doprecyzują, że maksimum w naszej części globu wypada dokładnie 12 sierpnia w dzień (w okolicach godziny 16). Charakterystyka roju Perseidów jest taka, że maksimum zawsze wydłuża się na 2-3 noce. Czyli noc poprzedzająca maksimum, oraz noc po maksimum. Biorą pod uwagę, że maksimum jest w dzień 12 sierpnia to naturalnym wydaje się, że idealną nocą do obserwacji będzie ta poprzedzająca oraz następna.
Dlatego w tym roku najlepiej rozstawić leżak pod czystym niebem na noc z niedzieli na poniedziałek (11/12 sierpnia), poniedziałku na wtorek (12/13 sierpnia) i nawet wtorku na środę (13/14 sierpnia). Zresztą wiedzą o tym coś nasi czytelnicy, którzy już po nocy z 10 na 11 sierpnia zaczęli wrzucać na naszą grupę FB zdjęcia ze uchwyconymi śladami świetlnymi na niebie.
Poniżej zdjęcie meteoru zarejestrowanego na dzień przed maksimum w roku 2023 w Poznaniu w centrum miasta. Ślad świetlny był bez problemu dostrzegalny gołym okiem, mimo zaświetlenia nieba światłami miasta.

Gdzie patrzeć
Szukamy ich na całym niebie. Mimo, że radiant roju znajduje się obok Perseusza, to ślady świetlne będą rozchodziły się po całym niebie w dowolnym kierunku od miejsca wejścia w atmosferę (czyli radiantu).
