W poniedziałek 24 marca około godziny 21 nad Polską zaobserwowano dziwny ślad na niebie. Otrzymujemy dziesiątki zgłoszeń od naszych czytelników sygnalizujących pojawienie się nietypowego zjawiska na nieboskłonie. Wyjaśniamy to rakieta Falcon 9.
Zdjęcia nadesłane przez naszych czytelników i widzów kanału YT Nocne Niebo


Jak wygląda deorbitacja na niebie?
Po wykonaniu deorbit burn rakieta lub jej stopień często uwalnia resztki paliwa i gazów. W odpowiednich warunkach, szczególnie tuż przed wschodem lub po zachodzie Słońca, światło słoneczne padające na wysokości kilkuset kilometrów oświetla te gazy, tworząc charakterystyczne smugi przypominające świecącą chmurę. Zjawisko to często opisywane jest jako „kosmiczny obłok”.

Tajna misja NROL-69
Ślad na niebie zostawił drugi człon Falcona 9 wykonujący tajną misję dla Narodowego Biura Rozpoznania, agencji wywiadu USA. Niestety więcej szczegółów, zwłaszcza co do ładunku wyniesionego na orbitę nie mamy.