W poniedziałek, 24 marca, czekają nas dwa przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Oba będą dobrze widoczne gołym okiem, a pierwszy z nich będzie szczególnie spektakularny dzięki bardzo wysokiej trajektorii i dużej jasności.
Pierwszy przelot – godzina 18:41
Pierwszy przelot rozpocznie się o godzinie 18:41. ISS pojawi się nisko nad zachodnim horyzontem (W), na wysokości około 10°. Stacja szybko nabierze wysokości, osiągając aż 73° nad południowym horyzontem (S) o godzinie 18:44:40. Następnie ISS zacznie obniżać swoją trajektorię, kończąc przelot na wysokości 10° nad południowo-wschodnim (SE) horyzontem o 18:48:01. Jasność stacji będzie wynosić aż -3,7 magnitudo.

Drugi przelot – godzina 20:18
Drugi przelot tego wieczoru rozpocznie się o godzinie 20:18, także od zachodniego horyzontu (W), na wysokości 10°. Tym razem ISS osiągnie maksymalną wysokość 31° o godzinie 20:21:10 nad południowo-południowo-zachodnim horyzontem (SSW), po czym chwilę później, o 20:21:16, zakończy przelot praktycznie na tej samej wysokości i w tym samym kierunku, wchodząc w cień Ziemi. Jasność będzie nieco niższa niż podczas pierwszego przelotu – wyniesie -2,5 magnitudo.

Obydwa poniedziałkowe przeloty ISS będą dobrze widoczne, szczególnie pierwszy, który charakteryzuje się bardzo wysoką trajektorią i dużą jasnością. Jest to doskonała okazja do obserwacji nawet z miejskich obszarów. Do śledzenia ISS nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu – wystarczy otwarta przestrzeń z dobrą widocznością na odpowiednie kierunki nieba.