Starlinki Poznań

Satelity Starlink w czwartek 30 listopada

Nad Polską latają obecnie satelity Starlink z serii G7-7 oraz G6-30. Pierwsza na orbicie jest już od ponad dziesięciu dni, natomiast ta druga trafiła na orbitę we wtorek. Sprawdzamy czy będzie je widać.

Satelity Starlink przelecą nad Polską w czwartek 30 listopada o godzinie 17:08. Będzie to długi i wysoki przelot przez sam środek nieba. Starlinki pojawią się od strony zachodniego horyzontu i przelecą na wschód. Czas trwania całego widocznego przelotu to 8 minut. Separacja satelitów jest już znaczna, ale mimo sporych odległości pomiędzy nimi są one zauważalne gołym okiem nawet w mieście.

Starlink 30.11.2023
Mapa rzewlotu serii G7-7 i G6-30

Nowa seria satelitów Starlink o numerze G6-30 przeleci kilka minut po rozpoczęciu przelotu serii G7-7. W pewnym momencie będziemy mieli na niebie dwa pociągi satelitów. Jedyny mankament dotyczący grupy 6-30 to dość niski przelot (blisko horyzontu). Najlepsze warunki do obserwacji Starlinków G6-30 będą z dala od świateł miasta i wysokich zabudowań. Starlinki pojawią się o godzinie 17:12 przy południowo-zachodnim horyzoncie i przelecą w kierunku południowego wschodu. Maksymalna wysokość jaką osiągną względem horyzontu wyniesie 15 stopni (na południu kraju). A czas trwania widocznego przelotu nie przekroczy 4 minut.

X