starlink poznan

Satelity Starlink w sobotę 20 stycznia

Ale wczoraj działo się na orbicie. Widzieliśmy na transmisji live przelot Starlinków, ISS, stacji Tiangong oraz satelity Ajisai. A to nie wszystko, po głównych przelotach obserwowaliśmy satelity szpiegowskie. Co zobaczymy w sobotę?

Satelity Starlink przelecą w sobotę 20 stycznia o godzinie 17:49. Pojawią się przy zachodnim horyzoncie i przelecą przez całe niebo w kierunku wschodnim. Przelot potrwa 10 minut – to czas po jakim ostatni satelita z 22 Starlinków wejdzie w cień Ziemi.

Starlinki w sobotę 20.01.2023

W zależności od miejsca prowadzenia obserwacji przelot będzie mieć różną długość. Na zachodzie Polski przelot będzie widoczny na całym niebie, natomiast na wschodzie tylko do połowy nieba, czyli do zenitu.

W sobotę zobaczymy stację kosmiczną

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie widoczna nad Polską przez najbliższe tygodnie. Wypatrywać jej możemy wieczorami, najbliższy przelot już w sobotę o godzinie 17:15 oraz 18:51. Pierwszy przelot będzie widoczny niżej przy południowo-zachodnim horyzoncie. Drugi przelot, jutro jeszcze dość krótki będzie można obserwować po zachodniej stronie nieba.

ISS nad Polską 20.01.2024

Polecam spojrzeć w niebo i wypatrywać ISS, jest to czwarty najjaśniejszy obiekt na niebie (po Słońcu, Księżycu oraz planecie Wenus). Jest to wdzięczny obiekt do wypatrywania przez amatorów rozpoczynających swoją przygodę z obserwacjami orbity. W piątek dopisała pogoda, trzymam kciuki za udane obserwacje w sobotę wieczorem.

X