Starlinki nad Polską

Satelity Starlink w sobotę 8 czerwca

Dziś na niebie zobaczymy nowy kosmiczny pociąg! A to oznacza, że wieczorne przeloty będą bardzo dobrze widoczne. O 3:56 w nocy czasu polskiego wystartowała misja Starlink G10-1 z Cape Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę kolejne 22 sztuki satelitów Starlink.

Kiedy Starlinki nad Polską?

Pierwszy przelot w sobotę 8 czerwca zobaczymy o godzinie 23:37. Starlinki przelecą z południowego zachodu w kierunku wschodnim. Wysokość przelotu będzie uzależniona od miejsca prowadzenia obserwacji. Im dalej na południe, tym przeloty będą wyższe. Cały lot formacji satelitów Starlink potrwa 6 minut.

Starlinki stellarium

Kolejny przelot zobaczymy o godzinie 1:09. Tym razem satelity Starlink przelecą z zachodu na wschód przez cały nieboskłon. Obserwatorzy w wielu miejscach w kraju zobaczą przelot przez sam zenit. Czas trwania tego lotu to 6 minut.

Starlinki stellarium

Sobotni wieczór to doskonała okazja do obserwacji kosmicznego pociągu satelitów Starlink, które przelatują przez niebo w szybkim tempie. Warto przygotować się do obserwacji odpowiednio wcześniej, aby nie przegapić tego widowiska. Satelity będą widoczne gołym okiem, ale dla lepszego doświadczenia warto użyć lornetki.

Ale to nie koniec atrakcji na dziś. Na 14:58 w sobotę czasu polskiego planowany jest kolejny start misji Starlink. A to oznacza, że dzisiejszego wieczora możemy zobaczyć dwa różne kosmiczne pociągi!

X