Piątek 16 maja przynosi kolejną świetną okazję do obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tego dnia czekają nas dwa wieczorne przeloty, z których pierwszy będzie jednym z najlepszych w tym sezonie. Stacja przeleci wysoko nad Polską i będzie widoczna przez kilka minut jako jasny, przemieszczający punkt poruszający się z zachodu na wschód.
Pierwszy przelot – blisko zenitu
Start przelotu nastąpi o 21:28, gdy ISS pojawi się nad zachodnim horyzontem (W). Stacja będzie szybko wznosić się, by o 21:31 osiągnąć maksymalną wysokość 75° nad południem – to bardzo wysoki przelot, dający świetne warunki obserwacyjne w całym kraju. Zakończenie przelotu nastąpi o 21:34 na wschodnim horyzoncie (E). Jasność wyniesie -3,8 magnitudo, co oznacza, że ISS będzie widoczna lepiej niż jakakolwiek gwiazda czy planeta.

Drugi przelot – jeszcze przed północą
O 23:04 ISS znów pojawi się na niebie, tym razem nad zachodnim horyzontem (W). Jej tor przejdzie przez południowo-zachodni fragment nieba (SW), osiągając 63° wysokości o 23:08. Przelot zakończy się o 23:09 na kierunku południowo-wschodnim (SE). To krótszy przelot, ale nadal bardzo efektowny – również z jasnością -3,8 mag.

Warunki do obserwacji
Obydwa przeloty odbędą się w komfortowych godzinach wieczornych. W przypadku sprzyjającej pogody nie potrzeba żadnego sprzętu – wystarczy spojrzeć w górę i śledzić przelot jasnego punktu. Warto mieć odsłonięty horyzont – szczególnie na południe i wschód.