Starlink train wraca na nasze niebo

Aktualizacja 18.09.2020

Ze względu na złe warunki atmosferyczne w strefie lądowania pierwszego stopnia rakiety nie ma możliwości realizacji misji Starlink 12 (13). Czekamy na nowy termin ze strony Spacex.

Start rakiety Falcon 9 z 60 satelitami Starlink odbędzie 17 września 2020 o godzinie 20:17 czasu polskiego. Rakieta wystartuje z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie (KSC – John F. Kennedy Space Center).

SpaceX tradycyjnie wykorzysta pierwszy stopień rakiety, który był już wcześniej używany w dwóch misjach i tym razem również podejmie próbę odzyskania go. Pierwszy stopień rakiety po oddzieleniu wyląduję na autonomicznej barce.

Satelity Starlink zaraz po oddzieleniu od rakiety będzie można zaobserwować nad Polską! Uwolnienie satelitów nastąpi 15 minut po starcie czyli o godzinie 20:32. Najlepsze warunki do obserwacji będzie miała zachodnia Polska. Przelot satelitów nad Polską rozpocznie się ok. godziny 20:38 i będzie widoczny do godziny 20:43. Będzie to jedyny przelot widoczny w tym dniu, natomiast jest wielka szansa na to, że w kolejnych dniach będziemy widzieli na nocnym niebie kosmiczny pociąg. Szczegółowe trajektorie kolejnych przelotów poznamy po starcie.

Pierwszy przelot Starlink nie będzie mocno rozciągnięty ponieważ satelity będą dopiero świeżo po oddzieleniu od rakiety i powoli zaczną ustawiać się i formować szyk.

Satelity pojawią się na zachodnim niebie ok. godziny 20:38 i wejdą w cień ziemi o 20:43 na wysokości gwiazdozbioru wężownika.

Jak tylko poznamy trajektorie przelotów na kolejne dni od razu zamieścimy je na stronie oraz na naszym profilu na FB https://www.facebook.com/nocneniebopl

X