starlinki

Starlinki nad Polską 1 maja

W sobotni wieczór Starlinki rozświetliły niebo nad Poznaniem. Niestety spora część kraju była pod chmurami i nie każdy miał możliwość oglądać przelot. Kolejna szansa już dziś w niedzielę wieczorem.

A jak to wyglądało w Poznaniu możecie zobaczyć na nagraniu z relacji live jaką dla Was prowadziliśmy wczoraj.

O godzinie 20:10 rozpoczynamy nadawanie na żywo z polowania na Starlinki. Będziemy szukali kosmicznego pociągu nad Poznaniem. Czy nadal będzie widoczny? Przekonamy się wspólnie. Omówimy też trajektorię przelotów nad Waszymi miastami i pokażę jak na szybko skonfigurować Stellarium do analizowania przelotów.

W niedzielę wieczorem dwa przeloty. Pierwszy o godzinie 21:03. Satelity Starlink pojawią się na zachodzie, przelecą przez całe niebo i znikną nam z pola widzenia w okolicach wschodniego horyzontu. Cały przelot potrwa ok. 5 minut.

Drugi przelot oglądamy o godzinie 22:37. Niebo będzie zdecydowanie ciemniejsze, przez co przelot może być bardziej atrakcyjny. Start na zachodzie nieba, satelity przelecą w kierunku południowym. Przelot będzie zdecydowanie krótszy, potrwa ok. 2,5 minuty.

Pogoda na dziś zapowiada się zdecydowanie lepiej. Zachęcam do obserwacji nieba i polowania na dzisiejszy przelot kosmicznego pociągu.

X