Starlinki

Falcon 9 i Starlinki nad Polska!

Zapowiada nam się spory ruch w okresie weekendowym, ale nie na jezdniach tylko nad naszymi głowami. Już w sobotę 14 maja o godzinie 22:40 startuje kolejna misja Starlink, a 20 minut później o godzinie 23 będziemy mogli obserwować z Polski przelot rakiety Falcon 9! W niedzielę czeka nas przelot kosmicznego pociągu!

Ciekawostek na niebie będzie sporo, więc je uporządkujmy chronologicznie. W ten weekend rozpoczął się sezon na wieczorne przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, które są bardzo dobrze widoczne z Polski. I to będzie pierwsze wydarzenie w sobotę, które warto oglądać. ISS pojawi się na niebie w sobotę o godzinie 22:33. Przeleci z południowego zachodu w kierunku wschodnim.

Drugim ciekawym wydarzeniem będzie wspomniany na początku Falcon 9. Przelotu rakiety spodziewamy się ok. godziny 23, czyli 20 minut po przelocie ISS i jednocześnie 20 minut po starcie misji z Florydy. Rakiety szukamy pomiędzy zachodnim, a południowo zachodnim horyzontem. Falcon 9 pojawi się na zachodzie i przeleci w kierunku południowo zachodnim.

Trzecia ciekawostka to przelot 53 Starlinków wysoko na niebie, ale to już w niedzielę 15 maja ok. godziny 21:40. Satelity Starlink tworzące zbitą formację, często nazywane kosmicznym pociągiem, przelecą nad Polską z zachodu na wschód wysoko na niebie. Przelot rozpocznie się o 21:40, a w cień Ziemi wejdzie o 21:45. W towarzystwie Starlinków przeleci również Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. ISS pojawi się na niebie na południowym zachodzie o 21:45 i przeleci na wschód. Będzie chwilą, że jednocześnie na niebie będą nowe Starlinki i ISS.

Czego szukać na niebie – sznura jasnych, błyszczących satelitów!

Tradycyjnie już należy wspomnieć, że obserwacje będą udane tylko wtedy gdy dopisze pogoda. Prognozy na sobotni wieczór oraz na niedzielę są optymistyczne. Życzę powodzenia w wieczornych polowaniach no i poinformujcie nas jak Wam poszło. Znajdziecie nas w social mediach, linki do profili w stopce strony.

X