starlink

Kosmiczny pociąg od SpaceX nad Polską

To już dziś, w niedzielę 15 maja 2022 będzie można wypatrywać na niebie najnowszych satelitów Starlink. Na orbicie umieściła je rakieta Falcon 9, którą wczoraj podziwialiśmy na naszym nocnym niebie. Wrzucam Wam nagranie z wczorajszego przelotu Falcona 9 nad Poznaniem

Starlinki w niedzielę pojawią się dwa razy, choć ten pierwszy przelot będzie najciekawszy. Rozpocznie się on już o godzinie 21:40. Satelity pojawią się na zachodnim niebie i przelecą w kierunku wschodu przez cały nieboskłon. Jedyne wątpliwości jakie można mieć do tego terminu to zbyt jasne niebo na zachodzie kraju. Może się zdarzyć, że w rejonach gdzie jest jeszcze za jasno, lepiej będzie je widać po wschodniej stronie nieba, gdzie łuna po zajściu Słońca nie jest tak bardzo widoczna. Dla porównania wrzucam widok ze Szczecina i Lublina, zobaczcie jaka jest różnica w jasności nieba dla tej samej godziny.

Drugi przelot spodziewany jest o 23:15, ale to okrążenie będzie widoczne nisko nad zachodnim horyzontem. Bliskość horyzontu, zanieczyszczenie światłem no i odległość dzieląca obserwatora od Starlinków może spowodować, że trudno będzie jest zauważyć o tej godzinie.

Pogoda na wieczór zapowiada się wyśmienicie. Weekend w toku, także wieczorem szukamy Starlinków!

X