Starlinki nad Polska

Starlinki rozświetliły niebo. Kolejny przelot we wtorek 10 października

Co to były za emocje, wielu z Was pierwszy raz miało okazję zobaczyć 21 satelitów lecących blisko siebie. Kosmiczny pociąg Elona Muska przeciął w poniedziałek niebo nad Polską. Starlinki były bardzo dobrze widoczne. We wtorek powtórka!

Kiedy Starlinki

Starlinki zobaczymy nad Polską już we wtorek 10 października o godzinie 20:10. Satelity będą nadal blisko siebie. Utworzą tzw. kosmiczny pociąg, dzięki czemu o wiele łatwiej zlokalizować je na niebie. Szukamy jasnej, kosmicznej linii podążającej między gwiazdami. Z relacji od widzów i czytelników wiemy, że Starlinki mają delikatnie niebieski odcień. Były widoczne nawet między chmurami.

Gdzie patrzeć?

Patrzymy na zachodnie niebo, to tam satelity Starlink pojawią się ponad horyzontem i przelecą w kierunku wschodu. W zależności od miejsca prowadzenia obserwacji mogą nieco inaczej lecieć na niebie. Mapki nieba z przelotami nad 49 największymi miastami w Polsce zamieściliśmy na YT. Przeloty będą oświetlone przez Słońce maksymalnie do połowy nieba.

Starlinki nad Szczecinem
Mapy przelotów nad Polską

A Niemcy, Holandia, Wielka Brytania?

Zachodnia Europa będzie miała najlepsze warunki do obserwacji przelotów satelitów Starlink. To właśnie tam będą one najdłużej widoczne na niebie. W Niemczech i Holandii czas pojawienia się na niebie jest zbliżony do tego w Polsce. Amsterdam szuka ich na niebie o godzinie 20:09. Przelecą z zachodu na wschód przez sam środek nieba.

Starlinki nad Amsterdamem

Podobnie w Londynie, tam jedynie należy uwzględnić czas lokalny, czyli godzinę 19:08. Przelot również przez sam środek nieba, z zachodu na wschód.

Starlinki nad Londynem
X