falcon 9

W poniedziałek 9 października wraca kosmiczny pociąg Starlink

Aktualizacja: Misja wystartowała z opóźnieniem. Rakieta została wystrzelona o 9:43 czasu polskiego, co skutkuje niewielkim przesunięciem w czasie pojawienia się Starlinków na niebie. Kosmiczny pociąg będzie widoczny w poniedziałek o 20:04!

Firma SpaceX udostępniła właśnie dane orbitalne nowej misji Starlink o numerze G7-4. Potwierdziły się nasze przypuszczenia. Będą wysokie, długie przeloty nad Polską.

W sobotę opublikowano dane na temat przelotów satelitów Starlink z nowej serii, które zostaną wyniesione na orbitę w poniedziałek rano z bazy wojskowej Vandenberg w Kalifornii. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, przeloty będą przebiegać przez sam środek Polski w godzinach wieczornych. Będzie to zupełnie nowa seria, co zwiastuje pojawienie się na niebie tzw. kosmicznego pociągu. Na niebie zobaczymy bardzo zbitą formację 21 satelitów Starlink.

Po wczytaniu zestawu danych do aplikacji wizualizującej przeloty na niebie, możemy zobaczyć jak będzie przebiegała linia lotu z perspektywy naszych miast. Wstępne oceny wskazują na przeloty o godzinie 19:45, które będą powtarzały się przez kilka kolejnych dni z przesunięciem do przodu o 5 minut w każdy dzień.

Linia przelotu nad Poznaniem. Stellarium

Obserwatorzy nocnego nieba, łowcy satelitów, ogłaszamy gotowość! Od poniedziałku zaczynamy cykl polowań na przeloty satelitów Starlink nad Polską. Jeżeli tylko pogoda dopisze to widzimy się w każdy wieczór. Podejmiemy próbę pokazania przelotu na żywo, w trakcie transmisji na naszym kanele na Youtube Nocne Niebo.

X