Bluewalker3

Najjaśniejszy satelita Bluewalker 3 będzie latać nad Polską!

Już za kilka dni rozpocznie się sezon wieczornych przelotów satelity Bluewalker 3 nad Polską. Czy satelita uważany za najjaśniejszego, faktycznie przyćmi gwiazdy na niebie?

Satelita o potężnej antenie, której rozmiar osiąga 64m2, czyli tyle co przyzwoite, kilkupokojowe mieszkanie będzie latać nad Polską. Zbudowany przez firmę AST SpaceMobile ma dostarczać sygnał 5G (póki co to wersja testowa). O satelicie Bluewalker 3 mówiliśmy pod koniec 2022 roku. Mieliśmy też kilka możliwości do jego obserwacji. Jak będzie wyglądał na niebie jesienią 2023?

Bluewalker3 / nocneniebo.pl

Satelita Bluewalker 3 nad Polską

Przeloty uważanego za najjaśniejszego satelitę rozpoczną się 10 października 2023 i potrwają prawie do końca miesiąca. Ostatni widoczny przelot z Polski odbędzie się 30 października 2023. Obserwacje będzie można prowadzić wieczorami, także nie będziemy musieli zarywać nocki, żeby szukać go na niebie. Czasy pojawienia się na niebie prezentujemy w tabeli poniżej.

https://www.heavens-above.com/

Sztuczny satelita Bluewalker 3 będzie przelatywał wysoko na niebie, wielokrotnie przez sam środek nieboskłonu (przez zenit). Tego typu przeloty będą bardzo łatwe w obserwacji. Wtedy będziemy mogli ocenić, czy przypuszczenia naukowców, że satelita Bluewalker 3 jest bardzo jasny potwierdzają się.

Zachęcam wszystkich czytelników i naszych widzów z kanału Nocne Niebo do prowadzenie obserwacji i dokumentowania przelotu. Chętnie udostępnimy Wasze zdobycze w ramach platformy Nocne Niebo.

X