Starlinki nad polską

Starlinki w sobotę 7 października

Satelity Starlink będzie można szukać na niebie w sobotę dwa razy. Zobaczymy też Chińską Stację Orbitalną.

Pierwszy przelot Starlinków z serii G6-21 pojawi się na niebie o godzinie 19:28. Satelity będą zbite i utworzą tzw. kosmiczny pociąg. Przelot rozpocznie się na południowo-zachodnim niebie. Statlinki przelecą w kierunku południa osiągając maksymalną wysokość 20 stopni ponad horyzontem. Najlepsze warunki do obserwacji będą w południowych regionach kraju. Centrum kraju ma szansę zobaczyć przelot tylko przy wsparciu lornetki. Niska inklinacja orbity tych Starlinków odpowiada za to, że przeloty są widoczne maksymalnie do 20 stopni wysokości.

Drugi przelot, tym razem Starlinków G7-3 rozpocznie się o godzinie 19:56. Satelitów szukamy na zachodnim niebie. Przelecą w kierunku południowego zachodu i południa. Podobnie jak w przypadku wyżej omawianej serii, najlepsze warunki do obserwacji będą na południu kraju. Obserwacje w centrum warto wspomóc lornetką. Satelity z tej serii będą bardzo mocno rozciągnięte.

Chińska Stacja Kosmiczna widoczna z Polski

Stacja kosmiczna Tiangong będzie widoczna w sobotę o godzinie 19:13. Pojawi się na południowym zachodzie nieba i przeleci w kierunku południa i dalej na południowy wschód. Maksymalna wysokość nie przekroczy 20 stopni ponad horyzontem. Przelot potrwa niespełna 5 minut. Stacja powinna być dobrze widoczna, mimo niskiego przelotu przy horyzoncie.

X