Wenus i Ksieżyc

Księżyc zbliża się do Wenus

Księżyc w trakcie swojej comiesięcznej wędrówki po niebie za kilka dni zbliży się do Wenus. Czy będzie to kolejne zdarzenie, które przyniesie szereg spekulacji na temat jasnych i dziwnych obiektów na niebie?

Nasz naturalny satelita, Księżyc wstaje z każdym wieczorem coraz później. Wynika to z tego, że jego pozycja na niebie z każdym dniem się zmienia. Jego okres orbitalny wynosi 27 dni, a prędkość poruszania się po orbicie to średnio 1 km/s. Już za kilka dni znajdzie się blisko Wenus, która w ostatnich dniach wzbudziła niemałe zainteresowanie.

Pisaliśmy o tym kila dni temu, poruszając temat setek zgłoszeń na temat jasnego obiektu na nocnym niebie obserwowanego nad wschodnim horyzontem. Społeczność płaskoziemców oraz wyznawców teorii spiskowych mocno zaktywizowała się w tamtym okresie. Czy zbliżająca się koniunkcja przyniesie podobne zainteresowanie?

Aktualnie Księżyc znajduje się w gwiazdozbiorze Bliźniąt, ale podczas dwóch nocy, 10 oraz 11 października pojawi się nieopodal planety Wenus.

Księżyc i Wenus
Zbliżenie Księżyca i Wenus. Stellarium / nocneniebo.pl

Księżyc na dzień dzisiejszy, czyli 6 października znajduje się w ostatniej kwadrze. W dniu największego zbliżenia do Wenus będzie miał kształt cienkiego sierpa, a wartość oświetlenia jego powierzchni wyniesie 11%. Odległość kątowa na niebie pomiędzy Srebrnym Globem, a Wenus podczas wschodu Księżyca nad Polską wyniesie 7 stopni i 36 minut.

Zbliżenie Księżyca i Wenus. Stellarium / nocneniebo.pl

Koniunkcja w astronomii to zjawisko, które ma miejsce, gdy dwa lub więcej obiektów astronomicznych znajduje się w zbliżonym kierunku, obserwowanym z perspektywy obserwatora, najczęściej z powierzchni Ziemi, tworząc wyjątkowy widok na niebie. Zjawisko to może obejmować różne ciała niebieskie, takie jak planety, księżyce czy gwiazdy, i często jest efektownym i ciekawym zjawiskiem do obserwacji. Warto zaznaczyć, że obiekty biorące udział w koniunkcji nie są fizycznie blisko siebie w przestrzeni kosmicznej, lecz wydają się być obok siebie tylko z perspektywy obserwatora.

Spotkanie Wenus i Księżyca będzie bardzo wdzięcznym i fotogenicznym zjawiskiem, dlatego zachęcamy do uchwycenia kilka ciekawych kadrów podczas tego zdarzenia. Jedynym problemem może być nocna pora zjawiska albo niepewna jesienna pogoda.

X