Zorza nad Polską

Zorza polarna możliwa w nocy z 30 na 31 lipca

W ostatnich dniach doszło do kilku rozbłysków na Słońcu, czego efektem są wyrzuty masy koronalnej w kierunku Ziemi. Modele NOAA sugerują możliwość wystąpienia silnej burzy magnetycznej G3, która może stworzyć idealne warunki do obserwacji zorzy na naszych szerokościach geograficznych.

Radar zorzy polarnej

Poniżej znajduje się prognoza zorzy aktualizowana na bieżąco. Mapa ta opiera się na modelu OVATION i zapewnia 30-90-minutową prognozę lokalizacji i intensywności zorzy polarnej. Czas wyprzedzenia prognozy to czas potrzebny na przebycie przez wiatr słoneczny drogi z punktu obserwacji L1 na Ziemię.

Auto-refreshing image

Aktywność Słońca

Ostatnie dni przyniosły intensywną aktywność słoneczną. Na powierzchni naszej gwiazdy mamy trzy bardzo aktywne regiony, które w sumie wygenerowały jedenaście rozbłysków klasy M oraz jeden na poziomie X1.57, który zarejestrowano w poniedziałek na ranem. Niektóre z tych rozbłysków wyemitowały koronalne wyrzuty masy (CME) bezpośrednio w kierunku Ziemi. Te wyrzuty masy powinny dotrzeć do nas we wtorek, co wywoła burzę magnetyczną G3.

Zorza nad Polską

Czego się spodziewać? Czy zorza będzie tak rozległa jak ta z 10 maja 2024 roku? Raczej takiego widowiska jak w maju nie można się spodziewać. Zorza była wtedy widoczna nawet w miastach. Natomiast pod koniec lipca są duże szanse na to, że zorza będzie widoczna z dala od świateł miejskich, tam gdzie niebo jest idealnie ciemne.

X