Zorza polarna nad Polską

Dziś zobaczymy zorzę polarną i Starlinki

Zgodnie z prognozami modelu NOAA dziś wieczorem 30 lipca spodziewamy się wystąpienia silnej burzy magnetycznej G3. Wtorkowy wieczór może okazać się drugim (po wydarzeniach majowych) czasem, kiedy to zorza polarna będzie dobrze widoczna nawet z południowych regionów kraju.

O której zorza nad Polską?

Trudno jednoznacznie określić moment pojawienia się zorzy. Modele NOAA prognozują uderzenie kilku CME na godzinę 19 czasu polskiego, co pozwoli rozpocząć obserwację jak tylko się ściemni i wtedy pozostaje już tylko liczyć, że wszystkie parametry zorzowe „pójdą” w dobrym kierunku i zobaczymy na niebie purpurę i zieleń.

Jak to z prognozami bywa, mogą być one niedoszacowane i może to nastąpić później o godzinę, a może nawet o kilka. Może też dojść do sytuacji, w której burza magnetyczna nie osiągnie oczekiwanej siły i zorze swoim zasięgiem nie ogarnie całego kraju.

Należy cierpliwie czekać i obserwować wskaźniki głównych parametrów zorzowych oraz mapy prognoz, które są dostępne na naszej stronie – radar zorzy polarnej.

Czy będzie widać z miasta?

Najpewniej nie. Nie będzie to tak mocna zorza jak w maju dlatego najlepsze warunki do obserwacji będą z dala od obszarów mocno zaświetlonych światłem. Najważniejsze to mieć odsłonięty i niezaświetlony północy horyzont. Ale to tylko prognozy, może wydarzenia wieczorem przybiorą zupełnie inny obrót i nawet z miasta fotografując północną część nieba wyjdzie Wam na ekranie smartfona purpurowa lub zielona poświata.

Kiedy Starlinki

Wtorkowy wieczór to także kolejny czas kiedy można oglądać na niebie przeloty kosmicznego pociągu. Na niebie latają trzy nowe grupy satelitów Starlink. Najlepiej widoczne są nocne przeloty Starlinków z serii G10-4 oraz seria G9-4. Choć ta ostatnia ma dość nieprzewidywaną jasność. W niedzielę były słabo widoczne, a w poniedziałek pojaśniały. W każdym razie podczas oczekiwania na pojawienie się zorzy możecie zerknąć w kierunku nieba zachodniego o godzinie 21:39 oraz o godzinie 23:11 i wypatrywać świetlnych punkcików przelatujących jeden za drugim.

Pierwszy przelot satelitów Starlink rozpocznie się o 21:39 po zachodniej stronie nieba. Starlinki przelecą przez całe niebo w kierunku wschodnim. Czas trwania przelotu to około 5 miniut.

Starlinki we wtorek

Drugi przelot tego wieczora rozpocznie się o 23:11. Starlinki pojawią się na niebie zachodnim i głównie tam będą widoczne. W zależności od miejsca prowadzenia obserwacji przelecą w kierunku południowo zachodnim lub północno zachodnim.

Starlinki we wtorek

W nocy z wtorku na środę będą dodatkowe dwa przelot, które do tej pory były najlepiej oceniane przez naszych widów. Pierwszy rozpocznie się o godzinie 2:51. Satelity Starlink przelecą od środka nieboskłonu w kierunku wschodnim. Kolejny przelot o godzinie 3:17. Tym razem zobaczymy je, aż od zachodu po wschód przez całe niebo. Poniżej mapki dla nocnych przelotów Starlink.

Satelity Starlink nad Polską
X