Zorza polarna nad Polską

Zorza polarna w niedzielę 5 listopada

Aktualizacja: Od kilku godzin regularnie docierają do nas sygnały o bardzo rozległej zorzy nad Polską. Raporty z Podkarpacia, z Dolnośląskiego to już norma. Pojawił się sygnały o zorzy widocznej z Czech i ze Słowacji! Grupa Nocne Niebo na FB rozgrzana jest do czerwoności.

Bardzo prawdopodobne jest wystąpienie zorzy, która będzie widoczna z Polski w niedzielę 5 listopada. Kto ma pogodne niebo i odkryty północny horyzont powinien być w gotowości.

Kiedy zorza nad Polską?

Prognozy w aplikacji Aurora Forecast zapowiadają wystąpienie podobnych zjawisk zorzowych jak w sobotni wieczór. Otrzymaliśmy na naszą grupę na FB wiele potwierdzeń w formie pięknych zdjęć dokumentujących sobotnią zorzę nad Polską. Poniżej prognoza na niedzielę na godzinę 17:11 czasu polskiego. Obserwujcie wskazania aplikacji oraz północny horyzont.

Obserwacja zorzy polarnej nad Polską jest zjawiskiem rzadkim i zazwyczaj zarezerwowanym dla obszarów bardziej na północ. Jednakże, czasami aktywność słoneczna, jak silne burze słoneczne czy koronalne wyrzuty masy (CME), może zintensyfikować wiatr słoneczny do tego stopnia, że pole magnetyczne Ziemi zostaje na tyle zakłócone, iż zorza może być widoczna także na niższych szerokościach geograficznych. Podczas takich zdarzeń, nawet mieszkańcy Polski centralnej, a czasami południowej mogą mieć okazję podziwiać to niezwykłe zjawisko, pod warunkiem, że warunki atmosferyczne na niebie są sprzyjające.

Zachęcam do dzielenia się z nami Waszymi znaleziskami. Zdjęcie zorzy możecie publikować na grupie Nocne Niebo na Facebooku.

X