Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ponownie pojawi się nad Polską w środowy wieczór 14 maja. Przed nami dwa dobrze widoczne przeloty, oba stosunkowo wysokie, a szczególnie drugi – bardzo efektowny i jasny. To dobra okazja do obserwacji gołym okiem, także z terenów miejskich.
Pierwszy przelot: 21:27 – 21:33
Pierwszy z przelotów rozpocznie się o 21:27 nisko nad południowo-zachodnim horyzontem (WSW). Stacja szybko się wzniesie, osiągając 57° wysokości nad południowym wschodem (SSE) o 21:30. Po kilku minutach przelot zakończy się o 21:33 nad wschodnim horyzontem (E). Jasność ISS w tym czasie sięgnie -3,7 mag, co oznacza, że będzie wyraźnie wyróżniać się na niebie.

Drugi przelot: 23:03 – 23:09
Drugi przelot tego wieczoru to jedno z najciekawszych zjawisk tego tygodnia. ISS pojawi się o 23:03 od strony zachodniej (W) i bardzo szybko wzniesie się aż do 78° wysokości nad południem (S) o godzinie 23:07. Przelot zakończy się o 23:09 na wysokości 21° nad wschodnim niebem (E). Jasność maksymalna wyniesie aż -3,9 mag.

Warunki do obserwacji
Oba przeloty będą bardzo dobrze widoczne, nawet z obszarów miejskich. Warto spojrzeć w niebo odpowiednio wcześniej, aby nie przegapić momentu pojawienia się stacji. Do obserwacji nie potrzeba teleskopu ani lornetki – ISS widać gołym okiem jako szybko poruszający się jasny punkt. Czas trwania każdego z przelotów to około 6 minut.
Środa 14 maja to kolejna dobra okazja, by zobaczyć Międzynarodową Stację Kosmiczną przelatującą nad Polską. Dwa wyraźne przeloty, szczególnie ten późniejszy – blisko zenitu, sprawiają, że warto wieczorem spojrzeć w niebo. Jeśli pogoda dopisze, obserwacja ISS może być efektownym uzupełnieniem wieczoru.