Obrączkowe zaćmienie Słońca

Dziś obrączkowe zaćmienie Słońca. W Polsce nie zobaczymy

Obrączkowe zaćmienie Słońca rozpocznie się 2 października o godzinie 17:42 czasu polskiego. Swoje maksimum osiągnie o godzinie 20:45, a widoczne będzie od Pacyfiku po Amerykę Południową.

Godzina rozpoczęcia i osiągnięcia maksimum różni się od miejsca prowadzenia obserwacji. Wspomniana wcześniej 17:42 czasu polskiego, dotyczy pierwszego miejsca, w którym będzie można zaobserwować zaćmienie.

Mapa ścieżki zaćmienie 2 października 2024

Miejsce gdzie widzimy centralną ścieżkę zaćmienia obrączkowego nazywa się antumbrą – to właśnie w tym miejscu obserwatorzy zobaczą piękne obrączkowe zaćmienie Słońca. Obszar poza tą ścieżką nazywa się penubrą (półcieniem) – tam obserwatorzy zobaczą zaćmienie częściowe.

Największe szanse na zobaczenie obrączkowego zaćmienia Słońca mają mieszkańcy wąskiego pasa Argentyny i Chile. Częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne na większym obszarze i tu możliwość oglądania mają mieszkańcy m.in: Argentyny, Chile, Brazylii, Hawajów (USA), Meksyku, Urugwaju.

Dlaczego obrączkowe, a nie całkowite?

Obrączkowe zaćmienie Słońca ma miejsce, gdy Księżyc znajduje się zbyt daleko od Ziemi, by całkowicie zasłonić tarczę Słońca. W efekcie widzimy jasny pierścień światła wokół Księżyca. Jest to spowodowane tym, że Księżyc w czasie zaćmienia znajduje się w apogeum swojej orbity, czyli w najdalszym punkcie od Ziemi, a jego tarcza jest wizualnie mniejsza niż Słońca.

Kiedy zaćmienie Słońca w Polsce?

Najbliższe częściowe zaćmienie Słońca widoczne w Polsce będzie miało miejsce 29 marca 2025 roku. W czasie tego zjawiska Księżyc zakryje część tarczy słonecznej, co będzie widoczne w całym kraju około południa. Będzie to tzw. płytkie zaćmienie częściowe, czyli jedynie fragment Słońca zostanie zasłonięty przez Księżyc. Następne częściowe zaćmienie Słońca będzie miało miejsce w sierpniu 2026 roku.

Częściowe zaćmienie Słońca w Polsce 29 marca 2025
X