Pod koniec października na niebie może pojawić się kolejna jasna kometa. Jak podaje serwis virtualtelescope.eu, 27 września odkryto nową kometę, której nadano tymczasową nazwę A11bP7I. Odkrycia dokonano w obserwatorium Haleakala na Hawajach.
Kometa najpewniej pochodzi z grupy Kreutza i osiągnie peryhelium 28 października 2024 roku. Jeżeli dotrwa do tego czasu, to na niebie może dać spektakl większy niż zbliżająca się kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS. Póki co śledźmy rozwój sytuacji.
Podobna do Ikeya-Seki(C/1965 S1)
Orbita komety A11bP7I przypomina kometę Ikeya-Seki(C/1965 S1), która w 1965 roku dała niesamowity popis. Nie tylko była widoczna gołym okiem, ale widoczna była w dzień!
Kometa Ikeya-Seki (C/1965 S1) jest jedną z najjaśniejszych komet, jakie kiedykolwiek zaobserwowano. Odkryta została niezależnie przez dwóch japońskich astronomów amatorów, Kaoru Ikeyę i Tsutomu Seki, w dniu 18 września 1965 roku. Kometa ta należy do grupy tzw. „sungrazerów”, czyli komet, które przelatują bardzo blisko Słońca.
Warkocz komety był imponujący, sięgając na nocnym niebie kilkudziesięciu stopni (szacunkowo nawet do 100 stopni). Było to spowodowane bardzo bliskim przelotem przy Słońcu, który wywołał intensywne odparowywanie materiału kometarnego, tworząc rozciągnięty, jasny warkocz. Ocenia się, że jej jasność wyniosła około -10 magnitudo, co czyni ją jedną z najjaśniejszych komet w historii. Była widoczna gołym okiem nawet w ciągu dnia, w pobliżu Słońca.