Starlinki nad Polską

Dziś Starlinki nad Polską! Wieczorem o 20:53

Rozpoczyna się kolejny tydzień z widocznymi przelotami Starlinków nad Polską. Pogoda dopisuje, więc możemy spodziewać się kosmicznego pociągu w całej Polsce. Ale od początku. Dziś, 12 września o godzinie 8:57 wystartowała kolejna misja Starlink o numerze G7-2 z bazy wojskowej Vandenberg w Kalifornii. Falcon 9 wyniósł na orbitę 21 sztuk satelitów Starlink V2 mini. Jest to ta sama generacja satelitów Starlink, którą oglądaliśmy pod koniec sierpnia.

Starlinki nad polską wieczorem

Jeszcze dziś, we wtorek zobaczymy je na wieczornym niebie. Najlepiej widoczny przelot rozpocznie się o godzinie 20:53. Starlinki pojawią się na zachodnim niebie i przelecą w kierunku zenitu. Najdłuższe przeloty będą możliwe do obserwacji w centralnej i zachodniej Polsce. Wschodnia Polska też będzie miała możliwość obserwacji przelotu, ale będą one nieco krótsze niż w pozostałych częściach kraju. Bardzo dobrze będą widoczne w zachodniej Europie.

Przykładowa mapka wizualizująca przelot dla Poznania. Satelity z tej perspektywy przelecą w pobliżu gwiazdy Arktur oraz Wegi.

Starlinki wtorek 12.09

Jak to będzie wyglądało w Europie Zachodniej? Tam przeloty będą wysokie i najdłuższe. Poniżej mapka nieba z miejscem przelotu z perspektywy Amsterdamu. Przelot w tamtych rejonach Europy rozpocznie się o 20:51.

Prognozy pogody powinny sprzyjać prowadzeniu dzisiejszych obserwacji. Ja zapraszam na polowanie na żywo na naszym kanale Nocne Niebo na YT. Satelity Starlink będą widoczne wieczorami przez trzy kolejne wieczory.

X