starlink

Starlinki w środę 13 września nad Polską

Środa jest kolejnym dniem, kiedy będzie można zobaczyć kosmiczny pociąg Elona Muska nad Polską. Wczoraj, we wtorek Starlinki były bardzo dobrze widoczne. Spłynęły do nas setki raportów od czytelników z całego kraju oraz z zagranicy o ciasnym zgrupowaniu satelitów na niebie. Czy dziś będzie podobnie? Przekonajmy się na własne oczy.

Gdzie oglądać na żywo transmisję

Na naszym kanale na YT Nocne Niebo. Regularnie transmitujemy najciekawsze wydarzenia z orbity. Dziś rozpoczynamy o godzinie 20 analizą miejsce przelotu dla Waszych miejscowości. Jeżeli pogoda pozwoli to podejmiemy próbę rejestracji przelotu podczas transmisji na żywo.

O której Starlinki?

Jedyny możliwy do obserwacji przelot będzie o godzinie 20:58. Różne serwisy i aplikacje mogą podawać dodatkowo godzinę 19:23, ale niebo o tym czasie jest jeszcze za jasne i nie uda się ich zobaczyć. Zalecamy wybranie się na obserwacje jedynie na 20:58.

Satelity Starlink pojawią się na zachodnim niebie i przelecą w kierunku południowo-wschodnim. Przelot będzie można obserwować przez 2 minuty. Satelity wejdą w cień Ziemi na wysokości gwiazdy Altair.

Dziś utrudnieniem w prowadzeniu skutecznych obserwacji może być pogoda. W Poznaniu aktualnie pada.

X