starlink

Dziś Starlinki przelecą wysoko nad Polską

Satelity telekomunikacyjne Starlink znów będzie można oglądać nad Polską. Dziś ok. godziny 21:59 na ciemnym niebie pojawi się kosmiczny pociąg Elona Muska. 21 satelitów przeleci z zachodu na wschód nieboskłonu. Jest to misja o numerze G7-1, która wystartowała z bazy Vandenberg w Kalifornii o godzinie 11:37

W niektórych miejscach w kraju, tam gdzie niebo będzie już ciemne, można oglądać przelot o godzinie 20:25. Zatem mamy dziś okazję do upolowania dwóch długich przelotów Starlinków na niebie.

Orientacyjna mapka przelotu na godzinę 21:59 dla Poznania. Satelity pojawią się na zachodzie nieba i przelecą w kierunku zenitu.

Orientacyjna mapka przelotu na godzinę 20:25 dla Rzeszowa. Tu zwracam uwagę, że będzie widać tylko tam, gdzie niebo jest na tyle ciemne, że są już widoczne pojedyncze gwiazdy. Najlepsze warunki to wschodnie rejony Polski.

W takiej konfiguracji przeloty Starlinków będą widoczne przez najbliższe 3 dni.

Informacja dla widzów z zachodniej Europy. Przelot widoczny w Polsce o godzinie 21:59, będzie widoczny również w pasie od Berlina (21:59), aż po Londyn (tu czas lokalny 20:56).

Powodzenia w obserwacjach, jeżeli macie problem z ustaleniem gdzie ich szukać na niebie, to zapraszam na live. Dziś wieczorem przeglądamy mapki nieba oraz polujemy na Starlinki.

X