starlink poznan

Starlinki w środę 23.08 znów nad Polską

Wtorkowy przelot był widowiskowy! Udało się go zobaczyć nawet z miasta. 21 satelitów Elona Muska przecięło niebo nad Poznaniem. Widzowie donosili wczoraj tłumnie o widocznych przelotach w różnych częściach kraju. Zamieszczam nagranie z przelotu wczorajszych Starlinków v2 mini.

Dziś w środę 23 sierpnia kolejna okazja do wypatrywania kosmicznego pociągu na niebie. Satelity pojawią się na nocnym niebie o godzinie 22:04 i przelecą z zachodu w kierunku wschodnim. Poniżej mapa nieba z wizualizacją trasy przelotu dla Poznania. Jeżeli pogoda nie pokrzyżuje planów obserwacyjnych, to dziś spodziewamy się podobnego widoku. Satelity powinny być nieco bardziej odseparowane niż miało to miejsce we wtorek.

Podobnie jak wczoraj przelot o 22:04 będzie dobrze widoczny w Europie zachodniej. Linia Berlin – Londyn, tam można wypatrywać Starlinków na niebie.

Dla obserwatorów z nieco ciemniejszym niebem o godzinie 20:30 będzie przelot przez cały nieboskłon z zachodu na wschód. Ale udane obserwacje uzależnione są od zaświetlenia nieba przez promienie Słońca, które będzie już pod horyzontem. Im dalej na południowy wschód, tym warunki będę lepsze. Poniżej porównanie stanu nieba i mapy przelotu dla centralnej Polski i południowo-wschodniej.

X