Starlink nad polską dziś

Dziś wieczorem przelecą Starlinki

W ostatni dzień maja jest okazja do oglądania kosmicznego pociągu na wieczornym niebie. Starlinki przelecą dziś 31 maja wysoko na niebie o godzinie 21:32. Niestety spora część kraju będzie miała jeszcze jasny nieboskłon. Najlepsze warunki do oglądania przelotu będą w południowo-wschodniej oraz południowej części kraju. Najlepiej spojrzeć w niebo o tym czasie i jeżeli poza Księżycem oraz Wenus będziecie widzieli jeszcze kilka jaśniejszych gwiazd to szansa na zaobserwowanie przelotu Starlinków będzie bardzo duża.

Omawiana seria ma numer G2-10 i na orbitę została wyniesiona w środę rano o godzinie 8:02. Przewidywane miejsce pojawienia się satelitów na niebie można sprawdzić m.in w aplikacji Stellarium na PC. Zrzut ekranu z miejscem przelotu dla Rzeszowa na godzinie 21:32.

Satelity od SpaceX przelecą z północnego zachodu w kierunku południowo wschodnim. Przelot potrwa około 4 minuty.

To nie jedyna szansa na oglądanie Starlinków tego wieczora. Kolejny przelot 90 minut później o godzinie 23:03. Jednak ten przelot będzie widoczny tylko dla mieszkańców Europy zachodniej. Przykładowa mapa przelotu nad Paryżem o godzinie 23:03.

Wszystkim polującym na przeloty satelitów Starlink życzę pogody i dobrego oka. Zwłaszcza w Polsce te przeloty będą trudne w obserwacji, ze względu na jeszcze jasne niebo o godzinie 21:32

X