falcon9

Rakieta Falcon 9 w poniedziałek nad Polską

W poniedziałek 5 września 2022 o godzinie 4:09 czasu polskiego startuje nowa misja Starlink o numerze G4-20. Start odbędzie się z przylądka Canaveral na Florydzie. Podczas tej misji na orbicie zostanie umieszczonych 51 satelitów Starlink oraz dodatkowy ładunek o nazwie Veruna należący do Boeinga.

Już po 24 minutach od startu z Florydy czyli o godzinie 4:33, rakieta Falcon 9 będzie widoczna z Polski nad południowo wschodnim horyzontem. Wyjdzie z cienia Ziemi na wysokości ok. 30 stopni i przeleci w kierunku południowego wschodu. Tego dnia oglądamy tylko rakietę Falcon 9. Cały przelot potrwa ok. 3 minuty.

Starlinki z tej misji pojawią się dobę później, czyli 6 września o godzinie 4:46. Starlinków szukamy na południowym niebie na wysokości 15 stopni. Po wyjściu z cienia Ziemi przelecą w kierunku południowego wschodu. Cały przelot potrwa ok. 2 minuty.

Pamiętajmy, że start misji może z różnych przyczyn, najczęściej pogodowych zostać przesunięty. Proszę śledźcie komunikat firmy SpaceX na Twitterze. Unikniecie w ten sposób sytuacji w której z rozczarowaniem stwierdzicie, że nic nie było widać. A nie było, bo rakieta nie wystartowała.

X