Starlinki w niedzielę

Satelity Starlink w niedzielę 9 czerwca

Pięknie lśnił kosmiczny pociąg w sobotni wieczór. Widzowie licznie donosili o niebieskich obiektach przecinających nieboskłon. Było je widać 6 razy w ciągu całej nocy. Jak będzie w niedzielę?

O której Starlinki?

W niedzielę 9 czerwca satelity Starlink przelecą na niebie kilka razy. Oglądać będziemy mogli przeloty Starlinków z serii G10-1 oraz G8-8.

Serię G10-1 zobaczymy na niebie pierwszy raz o godzinie 23:34. Kosmiczny pociąg pojawi się na południowo zachodnim niebie i przeleci w kierunku wschodnim. Cały przelot potrwa 6 minut. W zależności od miejsca prowadzonej obserwacji, satelity będą bliżej zenitu lub bliżej horyzontu.

Starlinki w Stellarium

Kolejny przelot tej nocy zobaczymy o godzinie 1:07. Tym razem satelity Starlink przelecą przez całe niebo z zachodu na wschód przez sam środek nieboskłonu. Przelot również będzie długi i potrwa około 6 minut.

Starlinki Stellarium

Następny przelot tej serii zobaczymy o godzinie 2:41. Satelity Starlink ponownie przelecą przez całe niebo z zachodu, na południowy wschód. Będzie to trzeci przelot serii G10-1 tej nocy. Czas trwania przelotu to około 6 minut.

Każdy wymieniony powyżej przelot jest „goniony” przez kolejną grupę Starlink G8-8. Orbita, czyli miejsce przelotu będzie identyczna. Żeby nie duplikować grafik podam tylko czasy przelotów. Będą to w kolejności 23:47, 1:21 oraz 2:55. Przeloty będą świetnie widoczne w Polsce oraz w Europie Zachodniej.

X