Satelity Starlink nad Polską

Satelity Starlink w poniedziałek 22 stycznia

W poniedziałek zobaczymy na niebie Starlinki oraz Międzynarodową Stację Kosmiczną. Starlinki z serii g7-10 są już mocno odseparowane, ale nadal widoczne.

Satelity Starlink przelecą nad Polska w poniedziałek 22 stycznia o godzinie 18:15. Widoczny przelot rozpocznie się po zachodniej stronie nieba, a zakończy na środku nieboskłonu w zenicie. Starlinki są już w mocnej separacji, odstępy pomiędzy satelitami powodują, że czas przelotu pomiędzy pojawieniem się pierwszego satelity, a wejściem w cień Ziemi ostatniego trwa 12 minut. Mimo dużej separacji satelity są dobrze widoczne gołym okiem. Przy odrobinie szczęścia do czystego nieba uda się je zobaczyć.

Starlinki 22.01.2024

Dziś zobaczymy ISS

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to obiekt, który bez problemu uda zobaczyć nawet z centrum miasta przy niebie, które nie jest idealnie ciemne. Ten najjaśniejszy obiekt na orbicie przeleci dziś nad Polską o godzinie 17:16 z południowego zachodu na wschód nieba. Czas trwania widocznego przelotu to 6 minut.

ISS nad Polską 22.01.2024

W poniedziałek ISS pojawi się drugi raz o godzinie 18:51. Będzie to przelot krótki, widoczny tylko po zachodniej stronie nieba. ISS osiągnie maksymalną wysokość 45 stopni ponad horyzontem.

X