starlink

Starlink 26 sierpnia nad Polską

Sztuczne satelity Starlink przelatują wieczorami nad Polską od kilku dni. Widzowie z całego kraju oraz z Europy Zachodniej podsyłają informacje o widocznych przelotach. Ich jasność jest różna w zależności gdzie prowadzono obserwacje. Podsumowując zgłoszenia widzów należy uznać, że w piątek nadal były widoczne, choć o wiele słabiej niż w dniach poprzednich. Jak będzie wyglądała sytuacja w sobotę? Za moment to ocenimy. Na prośbę widzów zamieszczam zestawienie najlepszych przelotów sztucznych satelitów Starlink z ostatnich lat nagranych w Poznaniu. Robią one niesamowite wrażenie, zachęcam do zapoznania się, żebyście widzieli czego szukać na niebie.

Przeloty w sobotę

Jedno jest pewne, satelity Starlink przelecą, ale czy kosmiczny pociąg będzie widoczny? Jest to dość indywidualna sprawa, uzależniona od pogody i miejsca prowadzenia obserwacji, gdzie kąt odbicia światła z paneli słonecznych może być różny dla różnie, skrajnie położonych miejscowości w kraju. Inaczej pod względem jasności mogą być widoczne w Kołobrzegu, a zupełnie inaczej w Jeleniej Górze.

Pierwszy przelot nad Polską będzie o godzinie 20:38. Satelity Starlink przelecą z zachodu na wschód przez środek nieboskłonu. Starlinki są już mocno odseparowane, ale przy sprzyjających warunkach powinny być jeszcze widoczne. Z informacji od widzów wiemy, że były widoczne o tej godzinie w piątek np. w Białymstoku. Więc wschodnia część kraju może swobodnie polować na nie już przy pierwszym wieczornym okrążeniu.

Drugi, zdecydowanie krótszy przelot będzie miał miejsce o godzinie 22:11. Starlinki będą oświetlane przez Słońce przez bardzo krótki okres czasu, miejscami nie przekroczy on jednej minuty. Przeloty z tej godziny jeżeli mają być widoczne, to najlepsze warunki będą w zachodniej Polsce oraz w całej Zachodniej Europie.

Zachodnia Europa z racji położenia lepiej wypada w kontekście prowadzenia obserwacji. Światło słoneczne oświetla tam satelity przez dłuższy czas, można liczyć na zdecydowanie dłuższe, widoczne przeloty na niebie. Amsterdam, Paryż, Londyn – na tej linii warto próbować swoich sił w obserwacji wieczornego przelotu. Orientacyjna mapka dla Amsterdamu poniżej. W Londynie należy uwzględnić inną strefę czasową i tam szukamy ich o 21:10 czasu lokalnego.

Zachęcam wszystkich widzów i czytelników do dzielenia się informacja o przelotach. Dawajcie znać czy są nadal widoczne, jak z ich jasnością w poszczególnych miastach. Zostawiajcie komentarze pod naszymi filmami na Kanale Youtube Nocne Niebo.

X