Starlinki nad Polską

Starlinki w piątek 25.08 nad Polską

Kosmiczny pociąg Starlink przeleci nad Polską w piątek 25 sierpnia. Czy będą nadal widoczne? Sprawdzamy! Zanim przejdziemy do mapek nieba, zobaczymy jak wyglądały przeloty w dniach poprzednich. Widać jak z każdym dniem się separują, ale nadal są widoczne.

Zapraszam również na wieczorne polowania na przelot. Podejmiemy próbę czwartego z rzędu nagrania przelotu Starlinków. Czy będą jeszcze widoczne, czy pogoda pozwoli na obserwacje? Chcesz wiedzieć gdzie patrzeć w niebo? Dołącz do transmisji na żywo na kanale Nocne Niebo.

Piątek może być kolejnym dniem kiedy obserwacje nadal są możliwe. Bardzo prawdopodobne, że będą widoczne dwa razy. W poprzednich dniach najlepsze obserwacje były prowadzone po godzinie 22. I podobnie będzie dziś. Przelot nad Polską odbędzie się o godzinie 22:10 z zachodu w kierunku zenitu. Będzie to krótki przelot, satelity ledwo osiągną środek nieboskłonu.

Wczoraj otrzymaliśmy kilka sygnałów od obserwatorów nieba informujących o tym, że przelot po godzinie 20:30 był widoczny. Warto zatem dysponując chwilą wolnego czasu i czystego nieba spojrzeć w górę o godzinie 20:37. Jest to dość wczesna pora i nie każda część Polski będzie miała warunki do obserwacji. Ale jeżeli widzicie już pierwsze gwiazdy o tym czasie, to warto spojrzeć w niebo. Starlinki przelecą z zachodu na wschód przez sam środek nieba. Poniżej dwie mapki, dla Poznania oraz Warszawy.

Zauważalna jest różnica w ciemności nieba. Im dalej w kierunku wschodnim, tym niebo będzie ciemniejsza i kontrastowe.

No i kolejny raz zachęcam mieszkańców Europy Zachodniej do prowadzenie obserwacji. Przeloty planowane na godzinę 22:10 będą bardzo dobrze widoczne w Niemczech, Holandii, Francji, UK. Przykładowa mapka dla Amsterdamu, na której widać długi przelot z zachodu na wschód, przez sam środek nieba. Przelot rozpocznie się o godzinie 22:08.

X