W Poniedziałek będzie szansa na obserwację nowych Starlinków oraz przelotu Chińskiej Stacji Orbitalnej. Dziś, 14 kwietnia o godzinie 6:00 czasu polskiego SpaceX przeprowadziło kolejny udany start misji Starlink. Na pokładzie rakiety Falcon 9 wyniesiono grupę satelitów oznaczoną jako Starlink G6-73. Misja wystartowała z przylądka Canaveral na Florydzie i zakończyła się umieszczeniem satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej.
Starlinki nad Polską
Już dziś wieczorem – 14 kwietnia – będzie można dostrzec pierwsze przeloty nowo wyniesionych satelitów. Przelot rozpocznie się o godzinie 20:54 na południowo-zachodnim niebie i potrwa do 20:57, kończąc się nisko nad południowym horyzontem. Maksymalna wysokość przelotu to zaledwie 12°, więc obserwacje będą wymagały odsłoniętego widoku w kierunku południowym.

Najlepsze warunki do obserwacji będą na południu Polski – tam przelot odbędzie się najwyżej nad horyzontem. Im dalej na północ, tym niżej będzie przebiegać trajektoria i tym trudniej będzie dostrzec satelity. Co ważne, to świeżo wystrzelona grupa – satelity będą lecieć blisko siebie, tworząc charakterystyczny „kosmiczny pociąg”, co ułatwi ich identyfikację na niebie.
Chińska Stacja Kosmiczna widoczna z Polski
W poniedziałkowy wieczór, oprócz przelotu Starlinków, na niebie pojawi się również Chińska Stacja Orbitalna. Jej przelot rozpocznie się o godzinie 21:01 nisko nad południowo-zachodnim horyzontem. Stacja będzie przemieszczać się w kierunku południowym, a obserwacja zakończy się około godziny 21:05.

Maksymalna wysokość przelotu to zaledwie 15° nad horyzontem, więc podobnie jak w przypadku Starlinków – obserwacja będzie możliwa tylko przy odsłoniętym widoku w stronę południa.
Starlinki i stacja Tiangong pojawią się w tej samej części nieba w odstępie kilku minut. Szukajcie ich pod Syriuszem, najjaśniejszą gwiazdą na niebie południowo-zachodnim.