starlink

Starlinki wracają na wieczorne niebo!

10 sierpnia o godzinie 00:58 czasu polskiego planowany jest start misji Starlink oznaczony numerem G4-26. Dane przedstartowe na podstawie, których można wyliczyć przyszłe trajektorie przelotów wskazują, że świeży kosmiczny pociąg będzie przelatywać nad Polską jeszcze tego samego dnia wieczorem!

Starlinki zostaną umieszczone na orbicie po około 15 minutach lotu czyli o 1:13, a ich trajektoria przelotu będzie przebiegać idealnie nad Polską w godzinach wieczornych. Możemy spodziewać się nawet dwóch przelotów na każdy wieczór.

Przewidywana mapa dla centralnej Polski na wieczór 10 sierpnia wygląda następująco. Starlinki pojawią się na niebie o 22:15 i przelecą z zachodu w kierunku wschodnim wysoko przez sam środek nieba. Niebo będzie idealnie ciemne, a świeże Starlinki powinny pięknie świecić wtedy na niebie. Zwłaszcza, że to niecała doba po umieszczeniu na orbicie.

Wschodnie rejony Polskie mają szanse na oglądanie dwóch przelotów. 90 minut wcześniej czyli o 20:42 Starlinki również przelecą nad Polską. Będzie to długi i wysoki przelot. Dlaczego zastrzegamy, że tylko wschodnie rejony mają szansę na oglądanie ich o tej godzinie? Ponieważ niebo w zależności od miejsca obserwacji może być jeszcze zaświetlone przez Słońce, które dopiero co zaszło za horyzont. Im dalej na zachód kraju tym niebo jaśniejsze, a im dalej na wschód tym ciemniej.

Starlinki w takiej konfiguracji będą latały przez kilka kolejnych nocy. Pogoda zapowiada się wyśmienicie, wczesne prognozy zakładają czyste niebo nad całym krajem. Nic tylko polować na Starlinki!

X