starlinki

Starlinki znów na niebie nad Polską

Po wielu tygodniach przerwy wracają przeloty kosmicznego pociągu. Satelity Starlink z serii G7-9 będzie można obserwować dziś wieczorem.

Kiedy Starlinki?

Z bazy Vandenberg wystartowała dziś rakieta Falcon 9 i wyniosła na orbitę 21 satelitów telekomunikacyjnych Starlink. Start odbył się o godzinie 4:44 czasu polskiego. Satelity pojawią się na niebie wieczorem o godzinie 16:48 i przelecą z zachodu w kierunku południowo-wschodnim przez całe niebo. Przelot kosmicznego pociągu potrwa 6 minut.

Starlink  03.01.2024
Mapka dla Warszawy

Satelity w czasie przelotu będą bardzo blisko siebie, powinniśmy zobaczyć niebieskawą linię kosmicznego pociągu. Z każdym dniem będzie postępowała separacja satelitów, jednocześnie orbita względem horyzontu będzie się obniżać, co nie sprzyja prowadzeniu obserwacji przez wiele kolejnych dni.

Obserwatorzy orbity muszą wykorzystać dziś każdą możliwość, jeżeli chcą zobaczyć przelot. Największym utrudnieniem może być zimowa pogoda i gęste chmury zalegające w przeważającej części kraju.

Drugi przelot

O godzinie 18:23 ta sama seria wykona kolejne okrążenie naszej planety i będziemy mogli w niektórych częściach kraju oglądać dwa przeloty. Najlepsze warunki do oglądania drugiego przelotu będą w południowych, południowo-zachodnich oraz zachodnich regionach kraju. Starlinki pojawią się o godzinie 18:23 przy zachodnim horyzoncie, osiągną maksymalną wysokość 20 stopni względem horyzontu i przelecą w kierunku południa. Przelot potrwa około 2 minuty.

Mapka dla Wrocławia

X