starlinki

W poniedziałek wieczorem dwa przeloty Starlinków

Weekendowe obserwacje satelitów Starlink możemy uznać za owocne. Od piątku codziennie wieczorem mogliśmy wspólnie oglądać przeloty kosmicznego pociągu. Tak wyglądał przelot z niedzieli po godzinie 21:38

Trajektoria i godziny przelotów dla Polski w poniedziałek i wtorek

A co nas czeka dziś? We poniedziałek po zachodzie Słońca będziemy mogli obserwować dwa przeloty satelitów Starlink. Pierwszy rozpocznie się o godzinie 21:56. Satelity wzniosą się ponad zachodni horyzont i przelecą wysoko na niebie w kierunku wschodniego nieboskłonu.

Mapka dla Poznania

Drugi przelot planowany jest na godzinę 23:31. Satelity pojawią się na zachodzie nieba i przelecą w kierunku zenitu. Będzie to zdecydowane krótszy przelot.

Mapka dla Poznania

Po analizie przelotów z niedzielnego wieczora możemy ocenić, że pierwszy lot, który rozpocznie się o 21:56 będzie jaśniejszy. Co jest jednoznaczne z tym, że będzie łatwiejszy w obserwacji.

Uwaga: w obydwu przypadkach satelity są podzielone na dwie grupy. Pierwsza licząca 10 satelitów, 2-3 minuty przerwy i druga grupa licząc 50 satelitów będzie goniła tą pierwszą. Cały przelot trwa kilkanaście minut.

Życzymy bezchmurnego nieba i udanych polowań na Starlinki.

X