Falcon 9

W weekend Starlinki, Starship, ISS oraz Leonidy

Przed nami weekend pełen kosmicznych wrażeń. Czekają nas ciekawostki astronomiczne oraz na orbicie okołoziemskiej. Łowcy satelitów będą mieli co robić. Na niebie pojawią się satelity Starlink, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, będziemy mogli podziwiać spadające gwiazdy. A miłośnicy podboju kosmosu obejrzą testowy lot rakiety Starship.

Aktualizacja: Start Starshipa przełożony na sobotę 18 listopada na godzinę 14:00 czasu polskiego. Okno startowe ma jedynie 20 minut.

Już w sobotę 18 listopada o godzinie 14 możliwy jest testowy lot rakiety Starship. Fani SpaceX oraz Ci, którzy interesują się tematami związanymi z podbojem i eksploracją kosmosu będą mogli podziwiać najpotężniejszą rakietę na świecie. Czy to będzie udany start? Przekonamy się w sobotę ok. godziny 14. Okno startowe potrwa od 14 do 14:20.

Aktualizacja 2: Start misji Starlink G7-7 przeniesiony na poniedziałek.

Nowa misja Starlink wystartuje w niedzielę 19 listopada, a właściwie wystartują dwie misje. Starlinki z serii G6-28 wystartują w sobotę o 5 rano czasu polskiego z bazy na Florydzie. Nieco ponad 3 godziny później wystartuje misja Starlink G7-7 z bazy Vandenberg w Kalifornii. Dziś rano poznaliśmy dane przedstartowe dotyczące orbity wspomnianych serii satelitów i już wiemy, że jedna z nich (G7-7) będzie przelatywać wieczorami nad Polską.

Z planowaniem polowań poczekajmy do momentu startu, bo z doświadczenia wiemy, że starty z różnych powodów mogą być odraczane, co wpływa na przebieg orbity względem obserwatora na Ziemi. Jeżeli start dojdzie do skutku zgodnie z planem, czyli w sobotę o godzinie 8:17 czasu polskiego, to Starlinki zobaczymy na niebie jeszcze w sobotę o 17:04 oraz w każdy kolejny wieczór (przez około 10 dni)

Mapa Starlink G7-7

Nad Polskę wraca ISS

Od piątku 17 listopada będziemy mogli oglądać wieczorami przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Polską. W piątek przelot jeszcze niski, bliżej horyzontu, ale z każdym wieczorem coraz wyżej na niebie będzie przelatywać ISS. Stacja kosmiczna będzie widoczna wieczorami do 7 grudnia.

W weekend spadające gwiazdy – Leonidy

W nocy z piątku na sobotę (z 17 na 18 listopada) niebo rozświetli rój meteorów – Leonidy. Świetlnych śladów na niebie będzie można szukać od późnych godzin wieczornych w piątek, aż do świtu w sobotę 18 listopada. Radiant roju znajduje się w gwiazdozbiorze Lwa. Wraz z upływem nocy będzie coraz wyżej na niebie.

Leonidy 2023
X