ISS nad Polską

Jasny obiekt na niebie. To Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Wieczorami nad Polską można zobaczyć przelatujący jasny punkt. To Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przelatująca na niskiej orbicie okołoziemskiej. Obecnie stanowi wdzięczny obiekt do obserwacji. Gdzie i kiedy jej szukać? Wyjaśniamy.

Kiedy przeloty ISS?

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie widoczna wieczorami nad Polską, aż do 23 maja. Każdego wieczora można oglądać przeloty po 2, a nawet 3 razy. Stacja kosmiczna okrąża naszą planetę w czasie 90 minut i dokładnie w takich interwałach pojawia się nad Polską. Poniżej zostawiamy Wam dokładną rozpiskę dla przelotów nad centralną Polską. Na zestawieniu widoczne są godziny pojawienia się ISS na niebie, kierunek lotu, oraz moment kiedy wejdzie w cień Ziemi.

Godziny przelotów ISS
Rozpiska ze strony heavens-above.com

Gdzie będzie widoczna? W jakiej części nieba?

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest dobrze widoczna w całej Polsce oraz w krajach Europy Zachodniej. Nie ma potrzeby wyjeżdżania za miasto żeby zobaczyć ją na niebie. ISS to najjaśniejszy obiekt na orbicie i nawet z centrum dużej metropolii jest ona bardzo dobrze widoczna na nieboskłonie. Oczywiście, jest sens wyjazdu za miasto albo znalezienie miejsca z niską zabudową, żeby widoków nieba nie zasłaniały budynki. Bo to jedyna przeszkoda w prowadzeniu obserwacji, oczywiście poza pogodą, ale ta w najbliższych dniach dla Polski jest bardzo łaskawa.

ISS przelatuje z zachodu na wschód nieboskłonu, po drodze pokonując liczne gwiazdozbiory. Można ustalać trasę przelotu na niebie wg. swojej lokalizacji, ale ISS jest tak jasnym obiektem, że nie jest to konieczne. Od razu po spojrzeniu w niebo o odpowiedniej godzinie rzuci nam się w oczy jasny punkt, przypominający świetlistą latarenkę, najjaśniejszą gwiazdę, tylko że będzie on w ruchu. To właśnie stacja kosmiczna.

Przykładowa trajektoria przelotu na niebie na wtorek 14 maja godzina 21:57

Stacja Kosmiczna przez teleskop

Bardziej zaawansowani obserwatorzy nieba mogą spróbować oglądać przelot ISS przez teleskop. Zamiast patrzeć na świetlisty punkt na niebie, można za pomocą teleskopu albo teleobiektywu o ogniskowej 600mm zobaczyć kształty stacji kosmicznej. Dobrze widoczne są panele słoneczne i większe moduły. Im bardzie profesjonalny sprzęt, dłuższa ogniskowa i kamera potrafiąca zarejestrować obraz z teleskopu tym więcej szczegółów zobaczycie. Jak to wyglądało u nas? Zobaczcie na nagraniu ISS przez teleskop Mak127.

X